KURUTULMUŞ YEŞİL FASULYE KAVURMASI


 

Derin dondurucular çıktıktan sonra neredeyse unutulmaya yüz tutmuş bir lezzet.g,Tazesinden çok farklı bir tadı var.Annemler kuruturken normal taze fasulye yapar gibi verev bölerek kurutur.Kayınvalidemler ise bu şekilde uzunlamasına,keskin bıçak yardımıyla 3-4 ince parçaya ayırarak kurutuyorlar.Daha önce böyle uzunlamasına kurutulmuş halini görmediğim için bana ilginç gelmişti.

Gerçi şekli ne olursa olsun tadı değişmeyen bir yemek...

               

MALZEMELER

YEŞİL FASULYE KURUSU

2 ADET KURUSOĞAN

1 YEMEK KAŞIĞI SALÇA

PULBİBER

KİMYON ÇOK AZ

TUZ

3 YEMEK KAŞIĞI SIVIYAĞ

               

  YAPILIŞI

1-YEŞİL FASULYE KURULARINI SUDAN GEÇİREREK YIKAYIN.TENCEREYE KOYUN VE ÜZERİNE KAYNATTIĞINIZ SUYU İLAVE EDİN.KAPAĞINI KAPATARAK KAYNAMAYA BIRAKIN ORTA ATEŞTE.

2-BİR TAVAYA YAĞI KOYUN.KURUSOĞANLARI KÜÇÜK KÜÇÜK DOĞRAYIP YAĞA İLAVE EDİN.SOĞANLAR PEMBELEŞMEYE BAŞLAYINCA SALÇAYI EKLEYİN VE BİRLİKTE KAVURUN.

3-YAKLAŞIK 30 DAKİKA KADAR KAYNATTIĞINIZ FASULYELERİN PİŞİP PİŞMEDİĞİNİ KONTROL EDİN.FASULYELER PİŞMİŞSE SÜZÜN.AMA SUYUNUN BİR MİKTARINI DÖKÜP,HEBA ETMEYİN,DAHA SONRA KULLANMAK ÜZERE AYIRIN.

4-SÜZDÜĞÜNÜZ FASULYELERİ,HAZIRLADIĞINIZ SOĞAN HARCINA EKLEYİN.SALÇAYI YEDİRENE KADAR KARIŞTIRIN.AYIRDIĞINIZ FASULYELERİN SUYUNDAN 1 SU BARDAĞI KADAR İLAVE EDİN.VE BİR SÜRE DE BU ŞEKİLDE KAPAĞI KAPALI HALDE PİŞİRİN.

5-SUYUNU TAM ÇEKMESİNE MÜSADE ETMEDEN ALTINI KAPATIN.AMA ÇOK SULU DA BIRAKMAYIN.GÖNLÜNÜZCE SÜSLEYİP SERVİS YAPIN.
AFİYET OLSUN...minti
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !