kırmızı pancar turşusu

 
Ben kırmızı pancar turşusunu en çok salatalara yakıştırırım.Hiç öyle "aman şu pancar turşusundan canım çekti,hadi yiyeyim" dememişimdir kendime.Zaten pancarla aram pek iyi değildir.Ancak salatalara kattığı estetik güzelliğe hayranım.İşte sırf bu nedenden dolayı yapıp ben de atıvermiştim dolabıma minik bir kavanoz.
Yapılışı oldukça basit ve renginden dolayı da inanılmaz eğlenceli bence.
Yemek sunumlarında da kullanırım arada pancar turşusunu.
TARİFİNİ DE ANLATAYIM İSTERSENİZ...

Malzemeler:
3-4 adet ortaboy  kırmızı pancar
4-5 diş sarımsak
1 s.b sirke
2 tatlı kaşığı tuz   (aslında damak zevkinize bağlı bu miktar.çok tuzlu yapmaya gerek yok)
1 çay kaşığının ucuyla şeker  (şeker neden konuluyor bilmiyorum.Benim geçen sene aldığım tarifte vardı ve ben de usulen ekledim.Şahane bir turşu oldu.Bu nedenle bende eksiksiz vermek istedim tarifi.Katarsınız,katmazsınız tercihi size bırakıyorum. )
 
Hazırlanışı:
1-Pancarları yıkadıktan sonra baş kısımlarını keserek tencereye yerleştiriniz ve üzerine gelecek kadar su koyarak ocağa koyunuz.Pancarların içine kolaylıkla çatal batıncaya kadar pişiriniz.Ancak çok da yumuşak olmamalılar,dikkat etmelisiniz!!!
 
2-Pişen pancarları bir kaba alarak ilk sıcaklarının çıkmasını bekleyiniz.Pişirdiğiniz suyu kesinlikle dökmeyiniz.İlk sıcağı giden pancarların kabuklarını soyarak dilimleyiniz ve arzu ettiğiniz büyüklükte parçalar halinde dilimleyiniz.Ben orta büyüklükte dilimler halinde doğradım.
 
3-Ardından 3-4 diş iri sarımsağı soyarak halkalar halinde doğrayınız.Ben yarım kg'lık bir kavanoza yaptım.Dilimlediğiniz pancarları kavanoza,aralarına arada sarımsak parçaları atarak yerleştiriniz.Ve kavanozunuzu tamamen doldurunuz.

4-Pancarları pişirdiğiniz sudan 1 su bardağı kadar süzüp alarak ,1 su bardağına yakın sirkeyle birleştiriniz ve damak tadınıza göre tuz ilave ederek ve çok az şekeri de ekleyerek  karıştırıp kavanozun üzerinden yavaşça aktarınız.Ağzını kapatıp birkaç kez altüst ettikten sonra kapağını açıp,boşalan yere tekrar hazırladığınız sirkeli sudan ilave edebilirsiniz.

5-Ardından ağzını sıkıca kapatıp mümkünse buzdolabında yada çok serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.Turşunuzu 10-15 gün içinde yemeye başlayabilirsiniz bile:))Oldukça dayanıklı bir turşu.İnanın benim yaptığım turşuya,yaklaşık bir sene hiç birşey olmadı:)
 
Minti'den Notlar:
***Pancarların kabuklarını kolayça soyabilmek için;Pancarlar piştikten sonra hemen,az akan soğuk suyun altına tutarak kabuklarını soymaya çalışınız.Daha kolay soyulduğunu göreceksiniz.

***Yarım kglık kavanoz için 3-4 adet kırmızı pancar pişirmeniz yeterli olacaktır.

***ASIL PÜF NOKTASI;PANCARI HAŞLAMA MİKTARINDA..ÇOK SERT YADA ÇOK PİŞMİŞ OLMAMALI.


AFİYET OLSUN...
Minti'den kucak dolusu sevgiler...
Kendinize iyi davranın ve sevdiklerinize hep en yakın olun inşallah diyorum...
Yüreğimden eksik olmamanız dileğiyle...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !